İyi bir kavun nasıl seçilir?

İyi bir kavun nasıl seçilir?

Şimdi de iyi bir kavun nasıl seçilir ona bakalım.

Öncelikle kavunun iyi ve tatlı oluşu cinsi ile alakalıdır. Kavunun cinsi iyi değilse ağzınızla kuş tutsanız iyi bir kavun denk getiremezsiniz.

Kavunun iyisi nasıl anlaşılır?

Kavunun cinsi iyiyse gerisi sizin becerilerinize kalmış demektir. Bu aşamada aşağıdaki verileri göz önünde bulundurarak iyi bir kavun seçebilirsiniz:

  • Kavunun kabuğuna dokunarak (hatta hafifçe sıkarak) sertliğini kontrol edin. Eğer kavunun kabuğu çok sert ise bu, kavunun olgunlaşmadığı anlamına gelir. Kavunun kabuğu yumuşak ise tatlanmış, yani olgun ve yenilebilir demektir.
  • Kavunun dibi kontrol edilir. Gene aynı şekilde, bir yumuşaklık söz konusuysa kavun tatlı anlamına gelir.
  • Kavunu alırken şeklinin düzgün olmasına dikkat edin. Biçimsiz, ince ve uzun gövdeli kavunlar tatsız olabilirler.
  • Kavunun iyisini kokusundan da ayırt edebilirsiniz: İyi bir kavunun hoş bir kokusu vardır. Kavunları koklayarak kontrol etmekten çekinmeyin!
  • Kavunun iyisini anlamak için kabuğunu tokatlayın! Kabuğu sert olan bir kavun tiz bir ses verecektir. Bu, o kavunun ham olduğunu gösterir. Olgun, tatlanmış, lezzetli bir kavunun kabuğuna vurduğunuzda ise tok bir ses çıkacaktır.
  • İyi bir kavunun sapını çektiğinizde kolay kopar (sapı başka bir şekilde zedelenmiş ve kırılmışsa gene kolay kopacaktır; bu durumda bu yöntem işe yaramaz).

Kavun nasıl seçilir?” artık biliyorsunuz.

Konuya vâkıf bilge bir kişi ise şöyle demiş: “Kötü kavun yoktur, az rakı vardır

Bu durumda herhangi bir kavunu bu kadar zahmete girmeden seçmeniz yerinde olacaktır!

Şaka şaka!