İyi bir karpuz nasıl seçilir?

İyi bir karpuz nasıl seçilir?

Geçen gün… Marketteyim, alışveriş yapıyorum. Meyvelerin olduğu bölümün önünde dikilen küçük bir kız… Elinde tuttuğu kocaman karpuzun arkasından kafasını çıkarıp utangaç bakışlarla insanlara bir şeyler soruyor.

Kulağımda kulaklık, “Pearl Jam” dinliyorum. Küçük kız karpuzla birlikte yanıma geldi. Kulaklıkları çıkardım.

“Abey,” dedi, “karpuzdan anlar mısın?”

Kız, bilmediğim yerden sormuştu.

“Vallahi hiç anlamam” dedim, uzaklaştı. Elindeki karpuzla birlikte kasadaki çocuğun yanına gitti. Kasiyer çocukla birlikte sırasıyla karpuzu tokatlamaya başladılar. Çocuk, 5000 Kelvin ışığın altında evirdi çevirdi karpuzu; çizik attı, dişledi. Hoplattı, zıplattı. Dinledi, kokladı…

“Vay be, doğuştan yetenek!” dedim.

Kasiyer çocuk küçük kıza dönerek kendinden emin bir ses tonuyla “Bu, tamam!” dedi. Karpuz iyiydi(?).

Peki nedir bir karpuzun iyi olduğunu gösteren işaretler; iyi bir karpuz nasıl seçilir?

Eve dönerken iyi bir karpuz nasıl seçilir diye düşündüm. Küçük bir araştırma yaptım, notlar aldım. İşte, karpuz seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • Diğerlerine nazaran daha yuvarlak, şekil itibari ile düzgün bir karpuz seçmeye özen gösterin.
  • Karpuzun sararmamış olmasına dikkat edin.
  • İyi bir karpuzun altı (yani toprağa değen kısmı) sarı olmalıdır. Dolayısıyla karpuz seçerken bu kısmın beyaz veya yeşil olmamasına dikkat edin.
  • İyi bir karpuzun sarı kısmı (yani karpuzun toprağa değen kısmı) görece daha küçük olur. Güneş gören yüzü ise çizgilidir. Karpuzu seçerken sarı kısmın küçük olmasına dikkat edin.
  • Kapuzun üzerindeki pijamayı andıran açık yeşil çizgilerin beyaz olması kırmızı olduğu anlamına gelir. Karpuz üzerindeki açık yeşil çizgiler ne kadar beyaza yakınsa kapuz o kadar kırmızı ve tatlı olacaktır.
  • Bir diğer sık kullanılan yöntem ise karpuzun tokatlanmasıdır. Karpuza vurulduğunda tok bir sesin gelmesi o karpuzun iyi olduğuna işarettir (Adanalı işin uzmanı satıcı abiye “Karpuzun iyisi nasıl seçilir?” diye sormuşlar: “Karpuza vurun, pat pat ederse içi boş, yani kötü; tın tın ederse içi dolu, yani iyi karpuz” demiş).

İyi bir karpuz satın almak için markete giderek yukarıdaki kriterlere uyan bir tane seçmeniz yeterlidir.