Temel doğrama şekilleri

Doğrama Şekilleri

Yemeklik doğrama, jülyen doğrama, küp doğrama vb. doğrama şekilleri yemek tariflerinde sıklıkla adları geçen ve pek çoğumuza sinir krizleri geçirten doğrama usûlleridir.

Bu doğrama şekillerini bilmiyor veyahut aklınızda tutamıyorsanız üzülmeyin. Zira, aşağıdaki, görsellerle desteklenmiş açıklamalarla birlikte doğrama tekniklerini öğrenmek çok kolay. Hazır mısınız? Başlayalım o zaman.

Temel Doğrama Şekilleri

Kuşbaşı doğrama: Sebzeyi boylamasına dörde bölün. Bu dört parçadan ikisini yan yana getirerek doğrama tahtasına yatırın ve iri küpler halinde doğrayın. Aynı işlemi diğer iki parça için de yapın.

Kuşbaşı doğrama, salatalar ve sulu yemekler için uygun bir doğrama biçimidir.

Doğrama Şekilleri
Kuşbaşı Doğrama

Garnitür malzemeleri için de bu çeşit bir doğrama iş görecektir. Ancak dikkat edilmesi gereken husus, yemekler için iri bir kuşbaşı doğrama yapılması gerekirken, garnitür için görece daha küçük küplerden oluşan bir kuşbaşı doğraması gerektiğidir.

Küp doğrama: Küp doğramada sebzeler uzun ve ince çubuklar halinde boylamasına doğranır. Daha sonra, bütün dilimler yan yana getirilir ve (bu sefer enlemesine olarak) küçük küpler halinde doğranır.

Doğrama Şekilleri
Küp Doğrama

Küp doğrama ile doğranan sebzeler çorbalarda, sulu yemeklerde, salatalarda ve sotelerde kullanılır. Ayrıca, börek harcı yaparken de sebzeleri bu çeşit bir yöntemle doğrayabilirsiniz.

Jülyen doğrama: Neredeyse tüm sebzelerde bu doğrama şeklini uygulayabilirsiniz. Öncelikle sebzeyi boylamasına ikiye bölün. Daha sonra, iki parçayı da ince uzun çubuklar oluşturacak şekilde boylamasına dilimleyin. Dilimlerin kalınlık ve uzunluklarının eşit olmasına özen gösterin.

Doğrama Şekilleri
Jülyen Doğrama

Çorbalarda, ordörv tabaklarında, et yemeklerinin yanında ve yemek süslemelerinde jülyen doğrama tekniği kullanılabilir.

Dilim-halka doğrama: Doğrayacağınız sebzeyi kabuklu veya kabukları temizlenmiş bir şekilde doğrama tahtasına yatırın ve bir ucundan tutarak sabitleyin. Daha sonra, açıkta kalan diğer ucundan başlayarak geriye doğru, dilediğiniz kalınlıkta (2-5mm arası) dilimler oluşturacak şekilde dorayın.

Doğrama Şekilleri
Dilim-Halka Doğrama

Dilimleyerek doğradığınız sebzeleri sulu yemeklerde ve salatalarda kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yemekleri süslemek için de dilim doğrama yöntemine başvurabilirsiniz.

Yarım ay doğrama (veya piyazlık doğrama): İlk olarak, yarım ay şeklinde doğrayacağınız sebzeyi boylamasına iki bölün. Kesilen tarafı (yani düz kısım) doğrama tahtasına yatırarak sebzeyi tutun ve bi uçta bir uca dilediğiniz kalınlıkta dilimleyin. Yarım ay doğrama salatalar için uygun bir doğrama yöntemidir.

Yemeklik doğrama: Daha çok kuru soğanın doğranması için kullanılan bir tabirdir. Kuru soğanın çeşitli yerlerine derin çentiklerin atılması sonrasında doğrama tahtasına yatırılması ve ince ince doğranması işlemidir.

Doğrama Şekilleri
Yemeklik Doğrama

Chiffonade Doğrama: Özellikle yeşil yapraklı sebzeleri doğramak için kullanılan bir yöntemdir. Yaprak (veya yapraklar) rulo haline getirilir ve yukarıdan aşağı dik açıyla gelen sert bıçak darbeleriyle veya dilimlenerek doğranır.

Doğrama Şekilleri
Chiffonade Doğrama

Doğrama Şekilleri

Sebzeleri doğrama şekillerinizin yemeğin tadına doğrudan etki edeceğini sakın unutmayın!

Nasıl, çok da zor değilmiş değil mi?