Ramazanda susuzluk çekmeyin!

Ramazan’da Susuzluk Çekmeyin!

Biliyorum, abartılı bir fotoğraf oldu. Ancak, bu konu gerçekten abartılmayı hak ediyor, özellikle de, Ramazan ayının son senelerde yaz aylarına denk gelmesini göz önünde bulundurursak. Kendinize şu soruyu sorun: “Pek çoğumuz, suyu sadece iş bu raddeye geldiği zaman içmiyor muyuz?

Şüphesiz ki, Ramazan ayı boyunca su tüketimi ve susuzluk kontrolü iki kat önem kazanır. Buna rağmen çoğu insan gerektiği kadar önemsemez suyu ve yeterince su tüketmezler. İftarda yemeklerinde bir miktar su içip bir sonraki güne kadar unuturlar suyun varlığını; veyahut da oruç başlarına vurduğu zaman hatırlarlar.

Neden suya ihtiyaç duyarız?

İnsan vücudunun %60-70’i sudan oluşur; vücudumuza giren sudaki azalma hücrelerimize direkt etki eder ve sinir sistemimizin doğru çalışmasını engeller. Bunun içindir ki, Ramazan ayı boyunca vücudumuzdaki su kaybını engellememiz başlıca dikkat etmemiz gereken hususlardandır. Zira, susuzluk (dehydration) kabızlık, başağrısı, baş dönmesi, halsizlik gibi kötü etkilere de yol açabilir.

Suyun dışındaki içeceklerin içeriğindeki şeker fazladan kalori yakmanıza yol açarak çabuk acıkmanızı sağlar. Suyun dışındaki şekerli içecekler yalancı bir tokluk hissi yaratır ve sindirim sürecini geciktirirler.

Zayıflama konusunda suyun önemli bir rolünün olduğu bir gerçektir. Çünkü su, vücudumuzdaki toksinlerden arınmamıza yardım eder ve açlık hissini asgariye indirir.

Ramazan'da Susuzluk Çekmeyin!

Ramazanda Susuzluğu Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

Yediğimiz yiyeceklerin, oruçlu olduğumuz zaman zarfındaki susuzluğumuz üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Eş deyişle, oruçluyken susayıp susamamamız büyük ölçüde iftarda ve sahurda yediğimiz besinlere bağlıdır.

Aşağıda belirtilen basit önerileri dikkate alarak susuzluğumuzu kontrol altında tutabiliriz:

  • Her gün en az 8-10 su bardağı su tüketin (eğer spor yapıyorsanız daha fazla su tüketmeye özen gösterin).
  • Baharatlı ve sıcak yemekler susuzluğu arttırır; bu tip yemeklerden uzak durmaya çalışın.
  • Salata ve yemeklerinize çok fazla tuz eklemeyin. Zira aşırı tuz tüketimi vücudun su ihtiyacını arttırır.
  • Taze meyve ve sebzeler su ve lif açısından zengindirler; bağırsaklarda uzun süre kalarak susuzluğu azaltırlar. Bolca taze meyve ve sebze tüketin.
  • Bir kerede aşırı miktarda su içmemeye özen gösterin. Yemek esnasında aşırı su tüketiminden kaçının ve yemek aralarında su içmeyi deneyin.

Not: Buzlu su ile oruç açmak kan damarlarınızın daralmasına (hatta kasılmasına) ve hazımsızlığa yol açar. Sindirimi zorlaştırır. Bu kötü etkiyi önlemek için orucunuzu oda sıcaklığındaki (veya hafif soğuk) bir bardak su ile açmanız yeterlidir.