Pilav nasıl yaplır

Pilav nasıl yapılır?

4 ila 6 kişilik sade pilav tarifi

Malzemeler:

  • 2 su bardağı baldo cinsi pirinç
  • 2 yemek kaşığı tereyağ
  • 4 su bardağı su

Not: Burada dikkat edilmesi gereken önemli iki ayrıntı var: Birincisi, pirinçleri ölçtüğümüz bardak ile sonradan suyu ekleyeceğimiz bardağın aynı veyahut benzer ebatlarda olmasıdır. İkinci ise, yemeğe eklediğimiz pirincin iki katı kadar su eklemek gerekliliğidir; yani 2 bardak pirince 4 bardak su veya 1 bardak pirince 2 bardak su gibi.

  • 2-3 çay kaşığı tuz

Pilav nasıl yapılır?

Pilavı yapmaya başlamadan en az yarım saat önce pirinci ılık ve tuzlu su ile ıslatın. Daha sonra, pirinci süzgece koyun ve musluğun altında nişastası iyice akana kadar yıkayın; sonrasında, 5-10 dakika kadar kenarda bekleterek pirincin suyunun iyice süzülmesini bekleyin.

Tencerede tereyağını kızdırın (ama sakın yakmayın). Yağ eridikten sonra pirinçleri ekleyin ve kavurun.

Pirinçler şeffaflaştığı zaman 4 su bardağı suyu tencereye ekleyin ve ağzı açık bir şekilde yüksek ateşte kaynamaya bırakın. Su kaynadıktan sonra tuzu da ekleyerek karıştırın ve tenceredeki su çekilene dek pilavı pişmeye bırakın.

Pilav suyunu çekip de üzeri göz göz olduktan sonra tencerenin kapağını kapatın ve 4-5 dakika kısık ateşte dinlenmeye bırakın.

Pilav nasıl dinlendirilir?

Çok kullanışlı olduğunu düşündüğüm, bana da annemin öğrettiği ananevi bir yöntem şöyledir: pilav hâlâ sulu ise, tencerenin üzerine havlu kağıt veya temiz bir bez gererek kapağını kapatın ve bir 15 dakika daha böyle, ocak kapalı bir şekilde dinlenmeye bırakın.

Servis etmeden önce bir kase yardımıyla pilavınıza şekil verip daha afili görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bir pilav tarifi için uzun bir yazı oldu galiba, ne dersiniz?

Neyse, afiyet olsun!