Makarna nasıl yapılır?

Makarna nasıl yapılır?

Başlamadan önce, Temel Mutfak Bilgileri kategorisi altında ‘on, yüz, bin kuralı’ adlı makaleyi okumanızı tavsiye ederim. Size, satın almış olduğunuz makarna paketinin arka yüzündeki pişirme talimatları haricinde farklı bir pişirme alternatifi sunacaktır.

Dilediğiniz makarna çeşidini kullanabilirsiniz: Spaghetti, boncuk, fettuchine, rigatone, kelebek vs… Tarifim tüm çeşitler için geçerlidir. Benim tercihim ise kelebek makarnadan yana…

Malzemeler:

  • 250 gr. makarna (Barilla marka tercihim)
  • 2,5 lt. su
  • Tuz
  • Sıvıyağ (tercihe bağlı olarak tereyağı)

Makarna nasıl yapılır?

Derin, genişçe bir tencereye 2,5 lt. suyu boca edin ve yüksek ateşte kaynamaya bırakın. Su kaynadıktan sonra tuz ekleyip biraz karıştırın ve 1-2 dakika kadar daha kaynamaya bırakın.

Not: Burada dikkat edilmesi gereken husus, tuzun tencereye zamanından önce eklendiğinde suyun kaynama süresini uzatması; geç eklendiğinde ise yemeğe etki etmeyerek kıt bırakmasıdır.

Şimdi, kaynayan suya 250 gr. makarnayı ekleyin ve ocağın ateşini orta seviyeye getirerek tencerenin kapağı açık bir şekilde pişmeye bırakın; her 2-3 dakikada bir de karıştırmayı sakın unutmayın! Bu, dengeli bir pişme sağlayacaktır (kusursuz bir pişirme için paketin arka yüzünde belirtilen pişirme süresine bakın).

Makarnayı ısırarak da pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz: Eğer dışı yumuşak için hafif sert ise ve dişinizle hissediyorsanız pişmiş demektir. Bu tip pişirme tekniğine de dişe gelen, diri anlamlarında ‘al dente’ denmektedir.

Gelelim süzme işlemine: Makarnayı süzün; ancak soğuk suyun altına tutmayın. Bu arada tencerede sıvıyağı (veya tereyeğını) hafiften kızdırın. Suyu iyice süzülen makarnayı tencereye dökerek 2-3 dakika boyunca karıştırarak kavurun.