Etiket arşivi: tatlı tarifleri

Teleme

Teleme (İncir Uyutması)

Teleme nedir?

Teleme (nam-ı diğer incir uyutması) Hatay mutfağına ait geleneksel bir sütlü tatlıdır. Sinop dolaylarında incir uyuşturması olarak da bilinir. Bir diğer adı da şekersiz tatlıdır. Yapılışı oldukça pratiktir. Kolay bir tarifi paylaşıyoruz.

Okumaya devam et

Güllaç

Güllaç, Türkiye’nin geleneksel tatlılarından biridir. Süt ve gül suyundan yapılır. Osmanlı zamanında, tebanın mısır nişastasından açtığı yufkaların havayla temas etmesi sonucu kuruması ve kuruyan bu yufkaların süt ve şekerle ıslatılıp yenmesiyle ortaya çıkmıştır. Zamanla içine gül suyunun da eklenmesiyle ortaya güllü aş (yani güllaç) çıkmıştır.

Okumaya devam et

Kemalpaşa tatlısı nasıl yapılır?

Kemalpaşa Tatlısı

Üretimi asırlar öncesine uzanan ve ilk olarak Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, küçük süthanelerde üretilmeye başlanan, eski adı Kirmastı olan geleneksel bir tatlıdır Kemalpaşa tatlısı. Ramazan ayında tüketimi artan bir tatlıdır. Kolay bir tarifi paylaşıyoruz.

Okumaya devam et

Tavuk Göğsü

Klasik tatlı tariflerine devam. Bu seferki tatlımız, içeriğinde kullanılan (veya kimine göre kullanılmayan) ve tatlımıza da adını veren ‘tavuk göğsü‘ ile tartışmalara konu olmuş bir tatlı. Kolay bir tarifi paylaşıyoruz.

Okumaya devam et

Kabak tatlısı nasıl yapılır?

Kabak Tatlısı

Kabak tatlısı, balkabağı, kestane kabağı veyahut da helvacı kabağıyla Türkiye mutfaklarında sıklıkla yapılagelen geleneksel bir tatlıdır. Biz de basit ve geleneksel bir kabak tatlısı tarifini paylaşalım istedik. Buyursunlar efendim!

Okumaya devam et

Ev yapımı supangle tarifi

Ev Yapımı Supangle

Yapılışı kolay, lezzeti olay, afili bir tatlı tarifi: Supangle. Rivayete göre İngiliz çorbası (Fr. soupe-anglaise, İt. zuppa inglese), anlamına gelen, çikolatadan yapılan, tadına doyulmaz bir tatlıdır. Evde kendi başınıza yapabileceğiniz kolay bir tarifi aşağıda paylaşıyorum. Buyursunlar efendim!

Okumaya devam et

Hoşmerim nasıl yapılır?

Hoşmerim

Hoşmerim veya höşmerim, Balıkesir’in Havran ilçesine özgü bir tatlı çeşididir; peynir helvası olarak da bilinir.

Evliya Çelebi, “Seyahatname” adlı eserinde, hoşmerim tatlısının Balıkesir’e Türkmen göçebeleri yoluyla geldiğinden söz eder.

Hoşmerim talısının tarihinin Anadolu Yörüklerine kadar dayandığı bilinmektedir.

Okumaya devam et

Keşkül nasıl yapılır?

Keşkül Tatlısı

Keşkül tatlısı, pişirme tekniği açısından muhallebiye çok benzemektedir; yapımı ise oldukça basit bir sütlü tatlı çeşididir. Tarsus, Mersin yöresine ait geleneksel bir lezzettir.

Ayrıca keşkül tatlısının Osmanlı’dan günümüze gelen bir de hikayesi vardır…

Okumaya devam et

Portakal tatlısı nasıl yapılır?

Portakal Tatlısı

Malzemeler:

 • 200 gr. un
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı süt
 • 50 gr. margarin
 • 3 adet yumurta
 • 2 adet yumurta sarısı
 • 3 adet portakal
 • Yarım yemek kaşığı kabartma tozu
 • 2 yemek kaşığı portakal marmelatı
 • 1 limon kabuğu
 • 50 gr. badem içi

Portakal Tatlısı Hazırlanışı:

Bademlerinizi toz haline gelene kadar öğütün. Derin bir kapta üç yumurta ve bir su bardağı toz şekeri köpükleşene dek çırpın.

Okumaya devam et