Lakerda

Lakerda, Osmanlı’dan günümüze ulaşan bir meze çeşididir. Balıkların uzun süreli olarak saklanabilmesi amacıyla yapılan bir tür işlemdir. Genellikle torik balığı ile, bu balığın az bulunduğu durumlarda ise palamut balığıyla yapılmaktadır.

Malzemeler:

  • 1 kg. torik (veya palamut) balığı
  • Yarım kg. kaya tuzu
  • Tane karabiber
  • Defne yaprağı

Lakerda nasıl yapılır?

Başlamadan Önce: Lakerdayı yapmaya başlamadan önce balığı en az 20-25 dakika süresince buzlukta bekletin. Bu işlem balığın dağılmamasını sağlayacaktır.

Balıkların kafa ve kuyruk kısımlarını 3-4 cm kalınlığında keserek temizleyin.

Balıkların gövdelerini keskin bir bıçak kullanarak 4 parmak kalınlığında dilimler halinde doğrayın.

Dilimlediğiniz balıkların iç kısımlarını (ilik kısmı da denen kanlı kısımları) iyice temizleyin. Bu bölgelerin iyice temizlendiğinden emin olun. Hiçbir pıhtının kalmamış olması gerekmektedir; aksi bir durum konserve olacak balığın bozulmasına sebebiyet verebilir. Bir fırça kullanarak da bu bölgeleri temizleyebilirsiniz.

İç kısımlarını temizlediğiniz balıkları suyun altında iyice yıkayın ve süzgece alarak 2-3 saat süresince süzülmesini bekleyin.

Temiz ve kuru olduğuna emin olduğunuz bir kavanozun dibini yarım santim kalınlığında kaya tuzu ile doldurun. Kaya tuzlarının üzerine 10-20 adet tane karabiber serpiştirin; karabiber tanelerinin üzerine de iki-üç adet defne yaprağı yerleştirin.

Balık dilimlerini kesik kısımları yukarı gelecek şekilde yan yana dizin. Bu şekilde bir kat dizdikten sonra üzerlerine yarım santim kalınlığında kaya tuzu dökün ve iki-üç adet defne yaprağı yerleştirin ve üzerlerine bir kat daha balık dizin.

Son katı da dizdikten sonra kavanozun ağzını tam dolduracak şekilde kaya tuzu, üzerine defne yağrağı ve karabiber taneleri ilave edin ve kavanozun kapağını sıkıca kapatın.

Kalan balık dilimlerini de aynı şekilde kavanozlara dizin.

Lakerdalar bir-iki gün içinde su salmaya başlayacaklardır. Bu, balıkların pişmeye başladığını gösteren bir işarettir.

15-20 gün içinde ise lakerdalar servis edilebilir olacaklardır. 15-20 günden fazla bekletmemeniz önerilir.

Servis yapmadan önce balıkların derilerini soyun, kılçıklarını temizleyin ve servis tabaklarına alarak servis edin.