Patates Kızartmanın İncelikleri

Patates Kızartmanın İncelikleri

Patates kızartmaları ile hem yemeklerinize ayrı bir tat katabilir, hem de değişik şekillerde patates kızartmaları ile şık görüntüler kazandırabilirsiniz. Görüntü ve lezzette başarılı olmak için, işte patates kızartmanın incelikleri.

Patates seçimi…

Başarılı patates kızartması yapmak için, patateslerin sert, gevrek ve az nişastalı olan türlerini tercih edin. Böylece patatesin her yeri eşit şekilde pişecektir.

İyi bir pişme sağlamak için…

Lezzetli bir patates kızartması için patateslerin içinin iyi pişmesi, dış kısmının ise gevrek olması gerekir.

İlk etapta patateslerin aynı boyda olmasına ve üzerlerinde herhangi bir çürük, çizik olmamasına dikkat edin. Patateslerin mümkün olduğunca taze olması gerektiğini de unutmayın.

Patatesleri dilimleyin ve nişastası gidinceye değin yıkayın, süzün ve ardından kurulayın. İlk olarak 160 – 170 derecede ısıttığınız fritözde yaklaşık 10 dakika kızartın.

Bu sırada patatesler beyazlaşacaktır. Bu patateslerin içlerinin piştiği anlamına gelir.

Daha sonra patateslerin çıtır çıtır olup altın rengini almasını bekleyin. Bunun için patatesleri kızartacağınız fritözün ısısını 190 dereceye yükseltin. Patatesleri yağa tekrar daldırıp 3-5 dakika daha pişirin. Bir mutfak havlusunun üzerinde (veya kağıt havlu üzerinde) yağını süzüp tuzlayın ve servis edin.

Patates Kızartmanın İncelikleri: Uygun yağ seçimi…

Kızartmalar için ayçiçek yağını tercih edebilirsiniz. 1kg. patates için genellikle 2-3 lt. arası yağ uygundur. Kullandığınız kızartma yağının acı bir tat almaması için her pişmeden sonra yağ dolu fritözü ağzı kapalı olarak buzdolabında saklamaya dikkat edin. Böylece yağın ömrünü uzatırsınız.

Not: Eğer kullandığınız yağ, pişirme sırasında patatesleri karartır ya da köpük oluşumuna sebep olursa, o yağı kullanmayın.

Patatesi soymak kısmen de olsa vitamin ve minerallerin kaybolmasına neden olur. Bunun için dilerseniz kabuklu olarak da kızartabilirsiniz. Kabuk patatesin tadına tat katar.

Patates Kızartmanın İncelikleri: Uygun Isı

Elektrikli fritözünüz ısı derecesini göstermiyorsa bir patatesi ısınan yağın içine daldırın. Eğer çevresinde hava kabarcıkları oluşuyorsa patatesleri kızartmaya başlayabilirsiniz.