Mercimek Çeşitleri

Mercimek Çeşitleri

Belli formu, büyüklüğü, rengi ve niteliği farklı olan birçok mercimek çeşidi vardır. Türkiye ve dünya mutfaklarında sıklıkla kullanılan mercimek çeşitleri ile neler yapabileceğinizi sizler için araştırdık.

Kahverengi Mercimek (Mignon Mercimek)

Kahverengi MercimekÇok küçük taneleri olan bu kahverengi mercimeğin tatlımsı bir aroması vardır. Pişerken çok fazla yumuşamaz ve aromaları içine çekme özelliğine sahiptir. Salatalar için 35 dakika, çorbalar için ise 50 dakika pişirmek gerekir.

 


Kırmızı Mercimek

kirmizi-mercimekKabuksuz olan bu mercimeğin, nişasta oranı fazladır. Natural bir tada sahip olan kırmızı mercimeği salatalar için 8 dakika, püreler ve çorbalar için 10 dakika pişirmelisiniz.

 

 


Sarı Mercimek

Yellow lentilsKabuksuz olan bu mercimeğin nişastalı, hafif fındığımsı bir tadı vardır. 8 dakikadan fazla pişirildiğinde dağılır. Püre yapmak için çok uygundur.

 

 


Yeşil Mini Mercimek (Puy Mercimek)

puy-mercimekÇok pişirilse bile formu bozulmaz. Yoğun fındığımsı tadı var ve aromaları çok iyi emer. Salatalar için 30 dakika, yemekler için 40 dakika pişirebilirsiniz.

 

 


Yeşil Mercimek

yesil-mercimekÜlkemizde normal mercimek olarak tanınır. Pişirirken kabukları çabuk patlar. Yemek ve püre yapmak için uygundur.

 

 


Siyah Mercimek (Beluga Mercimek)

beluga-mercimekSiyah (veya Beluga) mercimek olarak da bilinir. Zengin bir lif kaynağıdır. Pişme süresi 15-20 dakikadır. Çorba ve salatalar için uygundur. Somon veya kırmızı et yemeklerinin yanında da servis edilebilir.

 


Mercimek Çeşitleri ile yapılan yemekler için tıklayınız!