Kızılcık

Kızılcık

Taze olarak yenildiği gibi kahvaltılarımızı çeşitlendiren reçel, marmelat, şerbet ve şarap yapımında da kullanılan kızılcık, gerçek bir C vitamini deposudur. Sağlık açısından yararları saymakla bitmeyen kızılcık hakkındaki bilgileri bu yazımızda bulacaksınız.

Kızılcık, kızılcıkgiller familyasından, kışın yapraklarını döken küçük ağaç ve bu ağacın yenebilen meyvalarıdır. Anayurdunun Avrupa ve Batı Asya olduğu sanılan bu ağaç hem besin olarak yararlanılan meyvaları için, hem de süs amacıyla yetiştirilir. Türkiye’de kıyı bölgelerinde, özellikle orman kenarı ve açıklıklarında yabani olarak yetişir. Başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere çeşitli bölgelerde tarımı yapılır.

Yaklaşık 7 metreye kadar boylanabilen kızılcık ağacının kışın dökülen yaprakları dallara karşılıklı olarak dizilmiştir. Oval biçimli yaprakların kenarı düz, ucu sivridir. Genellikle dalların ucuna doğru açan sarı renkli çiçeklerin çok güzel bir görünümü vardır. Şubat-Mart aylarında çiçek açar. Meyvalar Ağustos-Eylül aylarında olgunlaşır.

Ortasında sert bir çekirdek bulunan kızılcık meyvalarının eti sulu, buruk ve ekşimsi lezzetlidir. Önceden yeşilimsi sarı renkli olmasına karşılık olgunlaştıkça kızaran meyvalar ilk bakışta kirazı andırsa da ondan kısa saplı zeytinsi biçimiyle kolaylıkla ayırt edilir. Kızılcık meyvasının etli kısmı %8,5 fruktoz ve glikoz, %1,29 organik asit, %0,60 pektin, C vitamini ile öbür organik asitlerden kaynaklanır

Kızılcık nelerde kullanılır ve faydaları nelerdir?

Kızılcık taze olarak yenirse de en çok reçel, marmelat ve şurup yapılır. Bazı yörelerde şarap yapımında da kullanılır. Halk arasında ishal tedavisinde yararlanılır. Bunun için 5-10 gr. kızılcık iyice yıkandıktan sonra 1 su bardağı su ile kaynatılır. Süzüldükten sonra ılık olarak içilir. Bu miktar bir günlük dozdur.

Toplama Usulü

Kızılcıklar toplanılacak olgunluğa gelip kendine has rengi aldığında, kuru havada, hava yağmurlu ise meyvalar kuruduktan sonra, el ile toplanır.

Ağaç silkelenirse, zedelenir ve kolayca çürür. Toplandıktan sonra, daha fazla dayanmaları için çürük veya çok olgun olan tanelerden temizlenir.