Hurma

Hurma

Hurma (Phoenix dactylifera), palmiyegiller familyasının dekoratif yapraklı bir cinsidir ve pekçoğumuzun bildiği üzere tam bir besin deposudur.

Hurma, düşük kalorili bir besin değildir. Orta boy bir hurma aşağı yukarı 50 kalori içermektedir. Bir tane yendiğinde hiç bir sakınca arzetmez; ancak, kişioğludur bu, bir taneyle yetinir mi hiç? Diyabet hastalarının özellikle çok dikkat etmesi gereken bir besindir.

Bununla birlikte hurma, kalsiyum ve magnezyum deposudur ve 1,5 gr. lif ve kalp sağlığı açısından oldukça önemli olan potasyumdan 160 mg. içermektedir.

Medine Hurması
Medjool (Medine Hurması)

Farklı hurma çeşitleri bulunmaktadır. Bunların arasında Medjool (bizdeki adıyla Medine hurması), hurmaların kıralı olarak bilinmektedir.

The Journal of the American Colellege of Nutration‘da neşredilen bir incelemeye göre hurma, kuru meyveler arasında en çok antioksidan içeren besin seçilmiştir.

Hurmanın Faydaları:

  • Hurma temel vitaminler açısından oldukça zengindir.
  • Fiziksel ve zihinsel yorgunluğa iyi gelir; vücuda enerji ve kuvvet sağlar.
  • Kan yapıcı özelliğiyle kansızlığa iyi gelir.
  • Hamile kadınlar için enerji kaynağıdır; anne karnındaki bebeği besler ve anne sütünü arttırır.
  • Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığa (pekliğe) iyi gelir.
  • Kalp dostudur; kalp ve damar hastalıklarına karşıdır ve kalp krizi riskini düşürür.

Bu kadar bilginin üzerine güzel bir de tarif paylaşalım:

Hurmalı Süt

5-6 adet hurmayı, çekirdeklerini temizledikten sonra küçük parçalara ayırın ve ılık sütün içine atın. Bir-iki saat dinlendirdikten sonra servis edin.