Çilek Reçeli

Çilek reçeli, -diğer reçellerin yapımında olduğu gibi- çileklerin bir süre bekletildikten sonra, şekerle birlikte kaynatılması sonucu elde edilen bir tatlı türüdür. Günün her saatinde tüketilebilmekle birlikte, Türkiye’de, daha çok kahvaltılarda tercih edilen bir besindir.

Malzemeler:

  • 1kg. çilek
  • 4 su bardağı toz şeker
  • 1 adet limonun suyu (limon tuzu da iş görebilir)

Çilek Reçeli Hazırlanışı:

Çilekleri iyice yıkayın ve saplarını koparıp temizleyin. Saplarını ayıkladığınız çilekleri derin, geniş bir tencereye alın ve dört su bardağı toz şekeri üzerine dökün.

Tencerenin kapağını katın ve bu şekilde, iki gün süreyle dinlenmeye bırakın (bu şekilde bekleyen çilek sulanacak ve kaynatılmak için hazır hale gelecektir).

Kıvama gelene değin (yaklaşık yarım saat) orta ateşte pişirin. Kaynayan reçelin içine limon suyunu ekleyin ve bir-iki taşım daha kaynatın.

Reçelin üzerindeki köpükleri bir kaşık veya kevgir kullanarak aldıktan sonra, reçeli kavanozlara aktarın ve soğuması için kenara alın. Soğuduktan sonra dilediğiniz gibi servis edebilirsiniz; afiyet olsun!

Tarif: Çilek Reçeli

Reçel yapımına dair notlar: Reçel yapımı için yaygın olarak kullanılan iki yöntem vardır: Birincisi, reçeli yapılacak meyvelerin şekerde bekletilerek sulandırılması ve daha sonra kaynatılması; ikincisi ise, meyvelerin reçel şurubu dökülerek kaynatılmasıdır.

Diğer reçel tarifleri için tıklayınız…