Türk kahvesi nasıl yapılır?

Türk Kahvesi

Türk kahvesi sade, orta şekerli ve şekerli olarak üç şekilde pişirilir. İki kişilik orta şekerli Türk kahvesi tarifini aşağıda paylaşıyorum, afiyet ve muhabbetiniz bol olsun.

Mazlemeler:

  • 2 fincan soğuk içme suyu (kişi başına 1 fincan su kullanınız)
  • 1 tatlı kaşığı tepeleme kahve
  • 2 tatlı kaşığı toz şeker (veya 4 adet kesme şeker)

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

İlk olarak kahveyi ve şekeri cezveye alın. Daha sonra iki fincan içme suyunu ilave edin (3 kişilik yapıyorsanız eğer üç fincan su ekleyin).

Cezvenin içindeki malzemeleri şeker eriyinceye değin yavaşça karıştırın. Karıştırdıktan sonra Türk kahvesini ocağınızın en küçük bölümüne alarak kısık ateşte pişmeye bırakın.

Püf Noktası: Türk kahvesini kısık ateşte pişirmeniz çok önemlidir. Aksi halde (yani yüksek ateşte pişirirseniz) kahvenin tadı yavan olacaktır.

Kısık ateşte pişen kahve kabarıp köpürmeye başlayınca bir tatlı kaşığı kullanarak köpükleri alın ve fincanlara eşit olarak dağıtın.

Kahve hafif yoğun bir kıvama gelince de ocaktan alın ve cezvelere dökerek servis edin.

Servis Önerisi: Türk kahvesinin yanında içme suyu servis etmeyi unutmayın! Varsa küçük bir parça çikolata veya lokum da Türk kahvesinin yanında servis edilebilir.

Türk Kahvesi ve Osmanlı İmparatorluğu

Türk Kahvesinin Yanındaki Su

Yaygın bilinenin aksine su kahveden sonra değil, fakat önce içilir. Sebebi, kahvenin tadına varabilmek için ağzın bu yolla temizlenmesidir. Bu yüzden, kahveyle birlikte içme suyu servis etmeyi sakın unutmayın!

Bir rivayete göre ise Osmanlı İmparatorluğu döneminde evlere misafir gelenlere ‘aç mısın’ diye sorulması ayıp kaçtığı için bir Türk kahvesi pişirilir ve yanında içme suyuyla misafire servis edilirmiş. Misafir suyu içerse aç olduğu düşünülür ve hemen bir sofra kurulurmuş. Misafir aç değilse kahveyi alır ve keyifle, höpürdete höpürdete içermiş.