Ev Yapımı Yoğurt

Yoğurt, sindirim sisteminin hızlı çalışmasında büyük rol oynar; aynı zamanda zarar görmüş sindirim sistemini korur. Kötü kokulu nefesi ve diş taşını önler. Yağ yakıcı özelliği sebebiyle de fazla kiloların düşmanıdır. Ancak, sadece doğal, yani sağlıklı bir yoğurt tüm bu özellikleri içinde barındırır.

Marketlerdeki yoğurtlara güvenmiyorum diyorsanız işte size ev yapımı yoğurt tarifi; üstelik yapımı da çok kolay.

Malzemeler:

  • 1 litre süt
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • Bir tutam toz şeker (isteğe bağlı)

Ev Yapımı Yoğurt Hazırlanışı:

Sütü kaynatmak üzere derin bir tencere hazırlayın. Kaynatacağınız sütü buzdolabında ne kadar çok bekletirseniz sütün kıvamı o kadar iyi olacaktır. Pastörize süt kullandığınız durumlarda ise sütün kaynama süresini daha uzun tutmaya çalışın.

Sütü kaynatırken sık sık karıştırarak havalandırın. Kaynamaya başlayan sütü 10 dakika kadar daha orta ateşte kaynatmaya devam edin ve sonrasında ocağın altını kısın. Bir tutam toz şekeri ekleyin ve karıştırarak toz şekeri eritin. Bu şekilde (ocağın altı kısık bir şekilde) 20 dakika kadar daha kaynatın.

Sütü ocaktan alın ve mayalamadan önce ılımaya bırakın. Ilıyan sütten 3 yemek kaşığı sütü bir kâseye alın ve bir yemek kaşığı yoğurdu da ekleyerek karıştırın.

Ilıyan sütü mayalama işlemini yapacağınız cam kavanoza aktarın. Sütün ısısının uygun olup olmadığını parmağınızla kontrol edin (parmağınız sıcaklığa 6-7 saniye kadar dayanabiliyorsa sıcaklık uygun demektir).

Mayaladığınız yoğurdu kavanoza aktararak süte ekleyin.  Kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve ısısını koruması için kalın bir bezle sarmalayın.

Bu şekilde en az altı saat kadar bekletin. Altı saat sonunda kavanozunuzu buzdolabına yerleştirin (yoğurt, buzdolabında ne kadar uzun süre beklerse kıvamı da o kadar iyi olacaktır).

Tarif: Ev Yapımı Yoğurt