Ev yapımı elma sirkesi tarifi

Ev Yapımı Elma Sirkesi

Sirke, yoğun asitli meyvelerin (üzüm, elma vb.) ekşitilmesiyle elde edilen, salatalarda ve yemeklerde tatlandırıcı sos olarak kullanılan ekşi meyve suyudur.

Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Bilindiği üzere elma sirkesi tüketimi zayıflamak isteyenler için sık başvurulan bir yöntemdir. Elma sirkesi aynı zamanda ciltteki lekelerin temizlenmesine ve sindirim yolu ile ilgili rahatsızlıkların giderilmesine yardım eder.

Geleneksel bir ev yapımı elma sirkesi tarifini aşağıda paylaşıyorum.

Malzemeler:

  • 2 kg. elma (kokulu)
  • 6 adet nohut
  • 1 çay bardağı elma sirkesi
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • İçme suyu

Ev Yapımı Elma Sirkesi Hazırlanışı:

Öncelikle beş litrelik, geniş ağzı olan bir kavanoza, kavanozun ağzını kapatırken kullanacağınız bir adet tülbente ve bu tülbenti tutturabileceğiniz bir adet lastiğe ihtiyacınız olacak.

Elmaları yıkayarak temizleyin. Her bir elmayı, kabuğu ve çekirdekleri ile beraber dört çeyrek parçaya bölün.

Kestiğiniz elmaları çekirdekleri ve sapları ile birlikte cam kavanoza doldurun; üzerine nohut tanelerini, toz şekeri, tuzu ve elma sirkesini ilave edin. Son olarak da, oda sıcaklığında bekletilmiş içme suyunu kavanozu dolduracak şekilde ekleyin.

Kavanozun ağzına tülbendi gererek lastik yardımıyla tutturun. Bu şekilde 15 ila 20 derece sıcaklıkta karanlık bir yerde muhafaza edin.

İki ay sürenin sonunda elma sirkesini saklayacağınız şişe veya  kavanozlara aktarabilirsiniz.

Hazırlama Önerisi: Sirkenizin küflenmesini istemiyorsanız sık sık karıştırarak havalanmasını sağlayın. Üst katmanı küf tutarsa bir kaşık yardımı ile küfleri temizleyebilirsiniz. Elma sirkesini karıştırdıktan sonra kavanozun ağzını tülbentle kapatmayı unutmayın.