Etiket arşivi: Temel Mutfak Bilgileri

Mutfak Sözlüğü

Mutfak Sözlüğü

Kim korkar mutfak terimlerinden? Üniversitede öğrenci olduğum zamanlarda ben korkardım. Bazı yemekleri, sırf tariflerinde geçen ne anlama geldiğini bilmediğim terimler yüzünden yapmaya çekinirdim. Ayıptır söylemesi, bilmediğim bu kelimeleri araştırmaya da üşenirdim; mutfak sözlüğü karıştırmak zor gelirdi, yalan yok! Sırf bu yüzden, ev sakinleri olarak günlerce makarna ve farklı makarna türevleri kaderimiz olurdu.

Okumaya devam et

Pizza Yapımının Püf Noktaları

Pek çoğumuz için pizza yapmak iskambil kağıtlarıyla kule yapmaktan daha zordur. Zira, Nasıl pizza yapılır? sorusu beraberinde bir yığın zorluğu getirir. Ancak sistemli bir şekilde, belirli noktalara dikkat edersek pizza yapmak sanılanın aksine daha kolay olabilmektedir. Aşağıda pizza yapmakla ilgili püf noktaları verilmiştir. Ne diyelim, şimdiden kolay gelsin!

Okumaya devam et

1 Su Bardağı Neye Eşittir?

Bir kitaptan, dergiden veya internet sayfasından vb. tariflere bakarak yemek yapıyorsanız eğer, tarifte verilen ölçülere uymak büyük önem taşır; sizi başarıya götürecek anahtar bu ölçülerde ve bu ölçülerin size ne ifade ettiklerindedir.

Bir su bardağını ele alalım örneğin. Bir su bardağı, salt su bardağı olmaktan öte mutfağınızdaki küçük bir terazidir; mutfağınızda dereceli sıvı kabı veya hassas teraziniz yok ise elinizin altındaki, ortalama büyüklükteki bir su bardağı da (aşağıda vereceğim tablodaki verilerle beraber kullanıldığında) bir terazi işlevi görecektir.

Okumaya devam et