Teleme (İncir Uyutması)

Teleme nedir? Teleme (nam-ı diğer incir uyutması) Hatay mutfağına ait geleneksel bir sütlü tatlıdır. Sinop dolaylarında incir uyuşturması olarak da bilinir. Bir diğer adı da şekersiz tatlıdır. Yapılışı oldukça pratiktir. Kolay bir tarifi paylaşıyoruz.

Gasefe

Gasefe (Kayısı Tatlısı), Erzincan ilinin yöresel tatlılarındandır; kuru kayısıların suda bekletilip sonrasında pişirilmesi yöntemiyle yapılır. Kolay bir tarifi paylaşıyoruz, afiyet olsun.

Damla Sakızlı Muhallebi

Damla Sakızlı Muhallebi (veya Sakızlı Muhallebi), yapılışı çok pratik sütlü bir tatlıdır.

Şeftali Tatlısı

Yapılışı kolay bir Şeftali Tatlısı (veya şeftalili tatlı) tarifini paylaşıyoruz. Afiyet olsun.

Limonlu Parfe

Parfe (fr. Parfait) 1894 yılında yapılmaya başlayan ve soğuk servis edilen dondurulmuş bir tatlı türüdür. Yapılışı çok kolay, afili mi afili bir Limonlu Parfe tarifini paylaşıyoruz.

Laz Böreği

Laz böreği, Karadeniz mutfağına ait şerbetli bir tatlı çeşididir. Baklava yufkası, tereyağı, muhallebi vs. malzemeler kullanılarak yapılır. Kolay bir tarifi paylaşıyoruz.

Vezir Parmağı

İftar sofralarınıza layık, yapılışı kolay bir vezir parmağı tarifi.

Kadayıf Dolması

Kadayıf Dolması, Erzurum yöresine has şerbetli bir tatlı çeşididir. Tel kadayıf, çekilmiş fındık (veya ceviz); yumurta vb. malzemeler kullanılarak yapılır. Kolay bir tarifi paylaşıyoruz.

Güllaç

Güllaç, Türkiye’nin geleneksel tatlılarından biridir. Süt ve gül suyundan yapılır. Osmanlı zamanında, tebanın mısır nişastasından açtığı yufkaların havayla temas etmesi sonucu kuruması ve kuruyan bu yufkaların süt ve şekerle ıslatılıp yenmesiyle ortaya çıkmıştır. Zamanla içine gül suyunun da eklenmesiyle ortaya güllü aş (yani güllaç) çıkmıştır.

Kemalpaşa Tatlısı

Üretimi asırlar öncesine uzanan ve ilk olarak Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, küçük süthanelerde üretilmeye başlanan, eski adı Kirmastı olan geleneksel bir tatlıdır Kemalpaşa tatlısı. Ramazan ayında tüketimi artan bir tatlıdır. Kolay bir tarifi paylaşıyoruz.

Tavuk Göğsü

Klasik tatlı tariflerine devam. Bu seferki tatlımız, içeriğinde kullanılan (veya kimine göre kullanılmayan) ve tatlımıza da adını veren ‘tavuk göğsü‘ ile tartışmalara konu olmuş bir tatlı. Kolay bir tarifi paylaşıyoruz.

Revani

Revani, Türkiye mutfaklarında sıklıkla tüketilen tatlılardan biridir. Yoğurt tatlısı veya sünger tatlısı olarak da bilinir. Kolay bir tarifi paylaşıyoruz.

Kazandibi

Kazandibi, dibi kızartılarak hafifçe yakılan (bir başka deyişle dibi tutturulan) bir muhallebi çeşididir.

Künefe

Künefe, anavatanı Hatay olan, Doğu Akdeniz yöresine ait bir tatlı çeşididir. Kadayıf ve peynirden yapılır ve sıcak olarak servis edilir.

Tulumba Tatlısı

Afili tatlı tariflerine devam… Hepimizin bildiği eskimeyen bir tat: Tulumba tatlısı. Kolay bir tarifi aşağıda paylaşıyorum.

Lokma Tatlısı

Afili bir lokma tatlısı tarifiyle haftaya tatlı tatlı başlayın.

Kabak Tatlısı

Kabak tatlısı, balkabağı, kestane kabağı veyahut da helvacı kabağıyla Türkiye mutfaklarında sıklıkla yapılagelen geleneksel bir tatlıdır. Biz de basit ve geleneksel bir kabak tatlısı tarifini paylaşalım istedik. Buyursunlar efendim!

Şekerpare

Şekerpare, Türk mutfağının fırınlanarak hazırlanan şerbetli tatlılar familyasından, yumurtalı; hem yurtta hem de cihanda çok popüler olan tatlılardan biridir. Kolay bir tarifi aşağıda paylaşıyorum.

Ev Yapımı Supangle

Yapılışı kolay, lezzeti olay, afili bir tatlı tarifi: Supangle. Rivayete göre İngiliz çorbası (Fr. soupe-anglaise, İt. zuppa inglese), anlamına gelen, çikolatadan yapılan, tadına doyulmaz bir tatlıdır. Evde kendi başınıza yapabileceğiniz kolay bir tarifi aşağıda paylaşıyorum. Buyursunlar efendim!

İrmik Tatlısı

Canınız tatlı mı çekti? İşte, yapılışı çok kolay, afili mi afili bir tatlı tarifi: İrmik Tatlısı.

Hoşmerim

Hoşmerim veya höşmerim, Balıkesir’in Havran ilçesine özgü bir tatlı çeşididir; peynir helvası olarak da bilinir. Evliya Çelebi, “Seyahatname” adlı eserinde, hoşmerim tatlısının Balıkesir’e Türkmen göçebeleri yoluyla geldiğinden söz eder. Hoşmerim talısının tarihinin Anadolu Yörüklerine kadar dayandığı bilinmektedir.

Keşkül Tatlısı

Keşkül tatlısı, pişirme tekniği açısından muhallebiye çok benzemektedir; yapımı ise oldukça basit bir sütlü tatlı çeşididir. Tarsus, Mersin yöresine ait geleneksel bir lezzettir. Ayrıca keşkül tatlısının Osmanlı’dan günümüze gelen bir de hikayesi vardır…

Sütlaç

Sütlaç, adını “Sütlü-aş” deyişinden alan, Rumeli mutfağına ait bir tatlıdır. Türk mutfağında, sütlü tatlılar arasında en yaygın yapılan tatlı ünvanına sahip olmakla birlikte, Avrupa ve İskandinav ülkeleri mutfaklarında da tanınmaktadır.

Portakal Tatlısı

Malzemeler: 200 gr. un 1 su bardağı toz şeker 2 su bardağı süt 50 gr. margarin 3 adet yumurta 2 adet yumurta sarısı 3 adet portakal Yarım yemek kaşığı kabartma tozu 2 yemek kaşığı portakal marmelatı 1 limon kabuğu 50 gr. badem içi Portakal Tatlısı Hazırlanışı: Bademlerinizi toz haline gelene kadar öğütün. Derin bir kapta…